Rozwój mediów a kultura masowa

Rozwój mediów a kultura masowa

Wiek XX przyniósł światu wiele zmian i wydarzeń. Jedne z nich zapisały się w naszych dziejach złotymi zgłoskami, inne wręcz przeciwnie.

Negatywem jest z pewnością większa niż kiedykolwiek przedtem skala konfliktów zbrojnych oraz politycznych, a także ekspansja wrogich wolności totalitaryzmów. Równocześnie w tak zwanym wolnym świecie, to jest na Zachodzie, rozwijano liczne formy aktywności, a wśród nich media.

Wielkie triumfy zaczęła święcić telewizja w Pszczynie, a ramówki kanałów wzbogacały się systematycznie o nowe, wartościowe pozycje. Obok nich z czasem zaczęto stawiać także na rozrywkę, a więc audycje obliczone na zaangażowanie uwagi odbiorców i dostarczenie im lekkostrawnej muzyki, filmów czy seriali.

Potencjał w tym zakresie jest bardzo szeroki, a od lat 60. w Stanach Zjednoczonych dynamicznie rozwijano segment telewizyjnej rozrywki.

Dziś jest ona jedną z najważniejszych pozycji w każdej liczącej się stacji, a zarazem kluczowym nośnikiem treści kultury masowej, o czym za chwilę napiszemy nieco szerzej.